תביעות ייצוגיות


משרדנו מתמחה בהגשה וניהול של תובענות ייצוגיות, במגוון תחומים. במהלך השנים, צברנו הצלחות מרשימות בהליכים שונים, שגם זכו להד בכלי התקשורת. 

מהי תביעה ייצוגית?

תביעה ייצוגית (או בשמה המקצועי: תובענה ייצוגית), הינה הליך ייחודי בדין הישראלי, שבו תובע אחד (לעתים מספר תובעים) מגיש תביעה ומבקש לאשרה כתביעה 'ייצוגית' - דהיינו, בשם קבוצה של יחידים בגין פגיעה (בעלת אופי דומה) שכל אחד מבני הקבוצה נפגע מהפרת חובה בעלת אופי זהה כלפיו. ביסודה של התובענה הייצוגית, הגנה על אינטרס הפרט שנפגע, וכן הגנה על האינטרס הציבורי.

התובענה הייצוגית במהותה מגינה על אינטרס הפרט באמצעות מתן תרופה ליחיד שנפגע. אותו יחיד, ברוב המקרים אינו טורח להגיש תביעה. לעיתים בשל כך שהנזק שנגרם לו הוא פעוט יחסית. עם זאת הנזק לקבוצה הוא גדול, כך שריכוז תביעות של יחידים לכדי תביעה אחת, בהליך ייצוגי, הופך את תביעתו של כל אחד מאותם יחידים - לכדאית. ביסודו של האינטרס הציבורי הצורך לאכוף את הוראות החוק שבגדריו מצויה התובענה הייצוגית. לתובענה הייצוגית ערך מרתיע, מפרי החוק יודעים כי לניזוקים יכולת פעולה נגדם המביאה לתוצאות משמעותיות.

ביסודו של האינטרס הציבורי גם הגברת היעילות והחיסכון במשאבים הנלווים לתובענה הייצוגית מצד המעורבים כולם: הצדדים, עורכי הדין ומערכת המשפט בישראל. כך מושגת באמצעות ההליך הייצוגי אחידות בהחלטות בית המשפט בעניינים דומים ומושגת השאיפה למניעת ריבוין של תביעות. (רע"א 4556/94 רמי טצת ואח' נ' אברהם זילברשץ ואח', פד"י מט(5), 774, 782-783).

חוק תובענות ייצוגיות מאפשר הגשת תובענות ייצוגיות במגוון עניינים אך הוא מעמיד שורה של תנאים מורכבים הנחוצים לאישורה של התביעה כייצוגית על ידי בית המשפט.

תובענות ייצוגיות שהוגשו על ידי המשרד שלנו
 

תביעה נגד אל על: לא כל המושבים במטוס נשענים אחורה
קרא עוד
ניהול תביעה ייצוגית שהגיש משרדנו ביחד עם עורכי הדין רון סולן ודוד מזרחי כנגד טלקאר חברה בע"מ, יבואנית רכבי קיה לישראל, וכן נגד קיה העולמית (KIAMOTORS CORPORATION) ביום 21.03.2022, בגין הפרת חובות חוקיות, ביניהן: חוק הגנת הצרכן, תקנות התעבורה, חוק רישוי שירותים ומקצועות בענף הרכב.
קרא עוד
ניהול תביעה ייצוגית שהגיש משרדנו כנגד חברת התעופה האיטלקית Alitalia - Società Aerea Italiana S.p.A (אליטליה) ביום 18.11.2020, בגין הפרת חובות על פי חוק שרותי תעופה, ביניהן, אי השבת התמורה למי שבוטלו טיסותיהם על ידי חברת התעופה בתקופת הקורונה.
ניהול תביעה ייצוגית שהגיש משרדנו כנגד חברת התעופה הלאומית של פורטוגל (TAP) ביום 17.4.2020, בגין הפרת חובות על פי חוק שרותי תעופה, ביניהן, אי השבת התמורה למי שבוטלו טיסותיהם על ידי חברת התעופה ומתן שובר זיכוי שאיננו מהווה 'כרטיס טיסה חילופי', כדרישת החוק הנ"ל. 
לכתבה בנושא - לחצו כאן,  לכתבה נוספת - לחצו כאן 
ניהול תביעה ייצוגית שהגיש משרדנו כנגד חברת התעופה הספרדיתAir-Europa  ביום 27.4.2020, בגין הפרת חובות על פי חוק שרותי תעופה, ביניהן, אי השבת התמורה למי שבוטלו טיסותיהם על ידי חברת התעופה ומתן שובר זיכוי שאיננו מהווה 'כרטיס טיסה חילופי', כדרישת החוק הנ"ל.
 לכתבה נוספת - לחצו כאן.

ניהול תביעה ייצוגית שהגיש משרדנו כנגד חברת התעופה היוונית BLUEBIRD AIRWAYS ביום 18.10.2020, בגין הפרת חובות על פי חוק שרותי תעופה, ביניהן, אי השבת התמורה למי שבוטלו טיסותיהם על ידי חברת התעופה ומתן שובר זיכוי שאיננו מהווה 'כרטיס טיסה חילופי', כדרישת החוק הנ"ל. 
לכתבה בנושא – לחצו כאן, לכתבה נוספת - לחצו כאן


ניהול תביעה ייצוגית שהגיש משרדנו כנגד חברת התעופה הגיאורגית GEORGIAN AIRWAYS ביום 18.10.2020, בגין הפרת חובות על פי חוק שרותי תעופה, ביניהן, אי השבת התמורה למי שבוטלו טיסותיהם על ידי חברת התעופה ומתן שובר זיכוי שאיננו מהווה 'כרטיס טיסה חילופי', כדרישת החוק הנ"ל. 
לכתבה בנושא – לחצו כאן , לכתבה נוספת - לחצו כאן


הסכם פשרה שאושר בפסק דין (30.1.2020), בתביעה ייצוגית שהגשנו כנגד נמל אשדוד, בגין גבייה ביתר של תעריף שבת בימי חול. במסגרת הסדר הפשרה, ישיב נמל אשדוד לציבור כ- 100,000,000 ש"ח.
לכתבה בנושא - לחצו כאן
הסכם פשרה שאושר בפסק דין, בתביעה ייצוגית שהגשנו כנגד הבנק הבינלאומי הראשון לישראל בע"מ ו-4 בנקים נוספים, כשבמוקד התביעה גבייה פסולה של דמי ניהול פיקדון ניירות ערך, בארץ ובחו"ל.
לכתבה בנושא - לחצו כאן
הסכם פשרה שאושר בפסק דין, בתביעה ייצוגית שהגשנו כנגד בנק איגוד בע"מ, כשבמוקד התביעה, גבייה פסולה של יתרות זכות בחשבונות של לקוחות הבנק.
לכתבה בנושא - לחצו כאן, לכתבה נוספת - לחצו כאן   לפרסום הסדר הפשרה - לחצו כאן
הסכם פשרה שאושר בפסק דין, בתביעה ייצוגית שהגשנו כנגד רשת חנויות ויקטורי, כשבמוקד התביעה, הטעייה צרכנית בשלטי מבצעים שהוצבו בסניפיה השונים.
לכתבה בנושא - לחצו כאן.
מאוחר יותר, הגיש משרדנו עתירה יוצאת דופן בעולם התובענות הייצוגיות. היתה זו בקשה לפי פקודת בזיון בית משפט, נוכח אי כיבוד הסדר הפשרה על ידי רשת ויקטורי.
לכתבה בנושא - לחצו כאןלכתבה נוספת  - לחצו כאן
הסכם פשרה שאושר בפסק דין, בתביעה ייצוגית שהגשנו (בשיתוף עם עוה"ד גיא הרשקוביץ) כנגד חברת בלוסטון - שהפיקה את המופע של ריהאנה, בעקבות הארועים שהתרחשו לפני ותוך כדי המופע שלה בישראל.
הסכם פשרה שאושר בפסק דין, בתביעה ייצוגית שהגשנו (בשיתוף עם עוה"ד שירי רייף פלורנטין) כנגד חברת גד אורון - שהפיקה את המופע של רובי ויליאמס בישראל, אך לא כיבדה את זכויותיהם של רוכשי הכרטיסים למתחם ה- VIP למרות ששילמו מיטב כספם. 
לכתבה בנושא - לחצו כאן
הסכם פשרה שאושר בפסק דין, בתביעה ייצוגית שהגשנו (בשיתוף עם עוה"ד גיא הרשקוביץ) כנגד חברת השמירה צוות 3 בע"מ. במוקד התביעה, הפרות של הסכם העבודה הקיבוצי שהורחב בצו הרחבה על כל המועסקים בענף השמירה בישראל, באופן שחברת האבטחה ביצעה ניכויים אסורים ופגעה בזכויות סוציאליות של עובדיה.
ניהול תביעה ייצוגית כנגד מנוע חיפוש מהגדולים בעולם להשכרת כלי רכב (RENTALCARS), בגין הסתרת רכיב המע"מ המתווסף למחירי הרכבים המוצגים להשכרה באתר האינטרנט של החברה.
לכתבה בנושא לחצו כאן
ניהול תביעה ייצוגית כנגד אל על נתיבי אוויר לישראל על מדיניות בגדרה היא מסתירה מחלק מלקוחותיה קיומם של מושבים נחותים בטיסותיה.
ניהול תביעה ייצוגית כנגד בנק דיסקונט בע"מ בגין גבייה פסולה מלקוחות הבנק שהובטחו להן הטבות שונות בחשבון הבנק.